,DK Big-Bang

Norske skovkatte

Tidligere kuld

FORTUNAMAJOR-kuldet

 

Født d. 5. december 2012

 

Fortuna Major latin for "Den Store Lykke"  På billedet til venstre se den Geomantriske figur for Fortuna Major se HER hvad der er dens betydning. Fortuna Major er også brugt som et andet ord for planeten Jupiter, derfor vil jeg i dette kuld give killingerne navne efter månerne og sonderne der har besøgt Jupiter. Se Jupiters måner HER

 

 

GIC.DK Fyrendal's Onyx
(Farve: Hvid)
Far

DK Gistebo's Bianca
(Farve: Sortsmoke)
Mor

 

Navn: DK Big-Bang FortunaMajor Galileo

Køn: Han / Male

Farve: Sort, NFO n

Ejer: Anne Skjelbo, København Ø, Danmark

 

 
 

Navn: DK Big-Bang FortunaMajor Pioneer

Køn: Han / Male

Farve: Hvid m blå øjne, NFO w 61

Ejer: Nina Vøge, Fredensborg, Danmark

 

 

Navn: DK Big-Bang FortunaMajor Sinope

Køn: Hun / Female

Farve: Sortsmoke, NFO ns

Ejer: Mette Slot, Ringkøbing, Danmark

 

 
 

Navn: SP.DK Big-Bang FortunaMajor Voyager

Køn: Han / Male

Farve: Hvid oddeyed, NFO w 63

Ejer: Susan Jonassen, Humlebæk, Danmark

 

DK Big-Bang FortunaMajor-kuldets udstillingsresultater

 

Udstillingsresultater for Big-Bang FortunaMajor Pioneer
3. august 2013 Dragør 11 Christiano F. Sandon, IT EX2
4. august 2013 Dragør 11 Minna Krogh, DK EX3
31. august 2013 Karlovy Vary, CZ 11 Kvêta Mahelková, CZ EX1 + NOM
1. september 2013 Karlovy Vary, CZ 11 Sona Ivankova, SK EX2
9. februar 2014 Korsør 9 Anne Køhn, DK EX3
22. februar 2014 Kristianstad, SE 9 Jørgen Frithiof, SE EX2
23. februar 2014 Kristianstad, SE 9 Lene Glem, DK EX2
Udstillingsresultater for Big-Bang FortunaMajor Sinope
24. marts 2013 Snejbjerg (RK) 12 Jørgen Billing, DK EX1
24. marts 2013 Snejbjerg (KK) 12 Diana Doernberg, USA EX1
20. april 2013 Goleniow, PL 12 Marek Chadaj, PL EX1
21. april 2013 Goleniow, PL 12 Annette Sjödin, SE EX1
6. juli 2013 Herning 11 John Rudolph, NL EX1
21. juli 2013 Brejning 11 Martti Peltonen, SE EX1
9. august 2014 Dragør 9 Linda Sviksa, LV CAC
8. februar 2015 Sorø 9 Anne Køhn, DK CAC
Udstillingsresultater for Big-Bang FortunaMajor Voyager
20. april 2013 Goleniow, PL 12 Marek Chadaj, PL EX1 + BIV
21. april 2013 Goleniow, PL 12 Annette Sjödin, SE EX1 + BIV + NOM
5. maj 2013 Viby Sj.  12 Britta Busse, DE EX1
23. juni 2013 Nørre Aaby 11 Fabrice Calmès, FR EX2
3. august 2013 Dragør 11 Christiano F. Sandon, IT EX3
4. august 2013 Dragør 11 Minna Krogh, DK EX2
31. august 2013 Karlovy Vary, CZ 11 Kvêta Mahelková, CZ EX2
1. september 2013 Karlovy Vary, CZ 11 Sona Ivankova, SK EX1 + NOM
29. september 2013 Tune 11 Aiwor Andersson, SE EX1 + BIV
1. december 2013 Nærum 10 Lene Glem, DK CAP
25. januar 2014 Køge 10 Michael Edström, SE CAP
9. februar 2014 Korsør 10 Anne Køhn, DK Premier
8. marts 2014 Strøby 8 Lone Lund, DK CAPIB
9. marts 2014  Strøby 8 Alessandro Ghibaudo, IT CAPIB + NOM
11. maj 2014 Trelleborg, SE 8 Mira Fonsén, FI International Premier
10. august 2014 Dragør 6 Eric Reijers, CZ CAGPIB + NOM
6. september 2014 Vorbasse 6 Fabrice Calmès, FR CAGPIB
28. september 2014 Skælskør 6 Daria Lukasik, PL CAGPIB
4. oktober 2014 Karlshamn, SE 6 Grazyna Laskowska-Malaga, PL CAGPIB
8. februar 2015 Sorø 6 Aliosha Romero, SE CAGPIB
9. maj 2015 Most, CZ 6 Sebastian Pruchniak, PL Grand Internatinal Premier + NOM
10. maj 2015 Most, CZ 4 Marina Vinkel, EE CAPS + NOM
27. juni 2015 Kalmar, SE 4 Yan Roca-Folch, FR CAPS  
28. juni 2015 Kalmar, SE 4 Anne-Gro Edström, NO CAPS + NOM
24. oktober 2015 WWS Malmø, SE 4 Anne Veland, NO CAPS
31. oktober 2015 Ølstykke 4 Stéphane Henry, FR CAPS
15. november 2015 Nieuwegein, NL 4 Donatella Mastrangelo, IT CAPS + NOM
23. januar 2016 Køge 4 Minna Krogh, DK CAPS
5. marts 2016 Virum 4 Boris Lupan, RU CAPS
6. marts 2016 Virum 4 Lene Glem, DK **SUPREME PREMIER**

 

FortunaMajor - kuldet's stamtavle

GIC.DK Fyrendal's Onyx
(NFO w)
GIC.DK Bjerglossen's Möjlner
(NFO w)
EC.DK Rimturser's Return
(NFO w)
EC Tinja Skovens Snekat
(NFO w)
IP IC Killix Draupner
(NFO a 23)
EC Floresta Leao's Reja
(NFO f 09 22)
IC La Forêt's O'Malleys
(NFO ns 09)
IC Floresta Leao's Mulan
(NFO d 09 22)
GIC.DK Bjerglossen's Scarlett O'Hara
(NFO f 23n 09 21)
PR EC. La Forêt's Danilo
(NFO n)
GIC La Forêt's Imponerende Samson, DM
(NFO n 09 23)
EC Killix Cindy Crawford
(NFO n 22)
EC Sif Felix Kalypso
(NFO f 09 23)
Freki's Victor
(NFO ds 09 22)
Baroniet's Nixenbixen
(NFO n 09 23)
DK Gistebo's Bianca
(NFO ns)
Charla Cats Robbie
(NFO ns 09)
IC Rytterparkens Ramses
(NFO ns 09)
EC.S*Utblicken's Zoltan
(NFO as)
EC Lille Due Felis Jubatus 
(NFO n09)
Rytterparkens Rafiki
(NFO f 23)
EC Fabis Dino
(NFO n 22)
Landgreen's Nala
(NFO g 09 23)
DK Big-Bang Lupus Diadem Dida
(NFO n)
GIC.DK Toonscat's Qvan
(NFO n 09)
EC.DK Frejkattens Dristige Ditlev
(NFO d 09)
IC (N) Natalie av Sandrabben
(NFO f)
IC.DK Yiadom's Jade
(NFO a)
DK Sakeena's Igor den Iltre
(NFO a)
DK Yiadom's Geisha
(NFO n 23)

 

 Tilbage / Back